• Mrlínek
  • Historie obce

Historie obce

HISTORIE A SOUČASNOST

Mrlínek dříve zvaný Mrlín, je poprvé připomínán v r.1301. V r.1365 náležel Bočkovi z Kunštátu a v letech 1373-1444 byl součástí obřanského panství. V té době stály vedle sebe dvě vesnice – Dolní a Horní Mrlín, z nichž Horní Mrlín zanikl za česko-uherských válek a nebyl již obnoven. Počátkem 16.století byl Mrlín samostatným statečkem s rytířským sídlem. Tvrz je poprvé připomínána v r.1520, kdy ji Václav Obešlík z Lipultovic i s vesnicí přenechal Jeronýmovi z Baště. V polovině 16. století osada za neznámých okolností zpustla. Jako pustá je uváděna ještě v r.1552, ale záhy byla znovu osídlena a od r. 1555 náležela k bystřickému panství. Tvrz již obnovena nebyla a neznáme ani místo, kde stála. O obci se traduje, že je zde střed země. Toto tvrzení vychází z pověsti, "Jak v Mrlínku mazali Zemskou osu“. Tato pověst je zaznamenána v kronice, která byla psána od r.1927 správcem místní školy panem Františkem Mareckým.

Pokračovat ve čtení

Stručně o Záhoří

zaslal Zbyněk Žůrek
Územní vymezení

Naše Záhoří, toť onen kraj, který vůči městu Lipníku nad Bečvou jest za horami týnskými směrem k Bystřici pod Hostýnem. Kraj tento byl dlouho od světa odloučen, teprve v nedávné době jsou zde vybudovány okresní silnice. Proto dlouho se Záhoří ve své starobylosti a rázovitosti zachovalo, i když patří vlastně pohraničním územím k Hané.

Záhoří je vůči městu Lipníku nad Bečvou "za horama týnskýma" a táhne se směrem k Bystřici pod Hostýnem. Kraj byl dříve málo znám, poněvadž neměl vybudovány silnice a tak býval od světa hodně odloučen. Proto se dlouho ve své starobylosti a rázovitosti zachoval.

Pokračovat ve čtení

Pověst O zemské ose

Na nebi se objevily mraky dýmu, rostly do výšky, až vyšlehly v krvavý oheň. "Bože, ochraňuj nás před nepřítelem," křižovali se lidé. Po poledni dorazili do vesnice uprchlíci a přinesli špatné zprávy: "Blíží se veliké vojsko, utíkáme před ním. Zachraňte se, kdo můžete." Mnozí byli otrhaní, nesli si trochu majetku v rancích, matky šly s plačícími dětmi na rukou. A hnali se dál k Hostýnu, aby v lesích našli útočiště.

Pokračovat ve čtení

Vzpomínky pamětníků

Vzpomínka na školu a pana řídícího

Škola v Mrlínku byla postavena koncem 19. století, z práce a darů občanů Mrlínka. Když se v r. 1920 na jaře moje maminka přistěhovala s otcem a sourozenci do Mrlínka na hájenku, učil na škole pan nadučitel Hrček, který byl rodák z Příbora. Pan Hrček je také autorem „Zemské osy“.

Pokračovat ve čtení

Píseň o zemské ose

Zemská osa je v Mrlínku
nedaleko od Hostýnku
černá se tam v příkré skále
jako vypálený kšíč.

Zemská osa, ta se maže
jak to káže kus kuráže.
bečky šmíru na ni lejí,
aby nevrzala víc.

Pokračovat ve čtení

První zmínka o Mrlínku atd...

Z r. 1301 - je zřejmě nejstarší zmínka o Mrlínu, jehož vlastníkem je Albert a jeho syn Alšík z Mrlína. 

1348 - Vavřinec z Količína postoupil Mrlín svému zeti Oldřichovi.
1358 - Je vedle osady Mrlín prvně zmiňována i osada Horní Mrlín stojící v těsné blízkosti

Pokračovat ve čtení

Jak v Mrlínku mazali Zemskou osu

„Z časů dávných i nedávných“
Bohumil Řezníček

Dalo by se všeobecně říci, že moravské obce mají historii skoro podobnou. Mrlínek má však jednu zvláštnost, kterou se od ostatních liší. Mrlínští objevili na svém katastru ve skalní dutině „zemskou osu!“

Pokračovat ve čtení

Adresa

Mrlínek č. 54
Bystřice pod Hostýnem
768 61
Úřední hodiny:
Středa 18:00 - 19:00 h

Kontakty

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
e-podatelna: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
ID datové schránky: 66qarck
telefon: +420 573 379 092
starosta telefon: +420 773 994 029
Č.účtu: 27-1479280247/0100
IČ: 47934701

Mapa

mapa
přejít na mapy